Na Medicinskom fakultetu u Splitu održano je predavanje dr. Mariana Kaliterne, specijalista psihijatrije s dugogodišnjim iskustvom na Klinici za psihijatriju KBC-a Split. Ova edukacija, organizirana u suradnji s EMSA Split i Odborom za ljudska prava i zaštitu zdravlja pod vodstvom predsjednika Lovre Bulja, privukla je brojne studente raznih zdravstvenih usmjerenja, pružajući im uvid u hitna stanja u psihijatriji.
Hitna stanja iz psihijatrijskog kuta
Kada razmišljamo o hitnim stanjima, često pomislimo na infarkte, prometne nesreće ili fizičke ozljede, no dr. Kaliterna pokazao je studentima da hitnost u medicini može imati i psihološku etiologiju. Upravo to zahtijeva drugačiji pristup pacijentima, posebice u trenucima kada su najosjetljiviji.
Činjenice koje mijenjaju percepciju
Na predavanju je iznesen i zanimljiv podatak – od svih hitnih prijema u psihijatriji, samo 10% pacijenata pokazuje agresivno ponašanje prema okolini. Ovaj podatak jasno pokazuje kako su predrasude o agresivnosti psihijatrijskih pacijenata često neutemeljene te dodatno ukazuje na važnost destigmatizacije ovih bolesnika.
Edukacija za bolje sutra
Ciklus predavanja poput ovoga osigurava studentima ne samo teorijsko znanje, već i praktičan uvid u svakodnevni rad na Klinici za psihijatriju. Organizatori su poručili kako je cilj ovakvih događaja edukacija budućih zdravstvenih djelatnika kako bi razvili empatiju, razumijevanje i adekvatne vještine za rad s pacijentima s psihičkim poremećajima.
Predavanje je završilo porukom o važnosti otvorenog razgovora o psihijatrijskim temama, kao i potrebe za daljnjom edukacijom u ovom području. Dr. Kaliterna istaknuo je da su studenti ključni za budućnost medicine i da ovakva znanja mogu napraviti veliku razliku u pristupu pacijentima.
Galerija: