U organizaciji Udruge studenata medicine EMSA Split i Odbora za ljudska prava i zaštitu zdravlja, na Medicinskom fakultetu u Splitu održano je edukativno predavanje u sklopu projekta “Sigurna Kuća”. Predavanje su vodile stručne voditeljice koje su s prisutnima podijelile svoja dugogodišnja iskustva rada sa žrtvama obiteljskog nasilja.
Cilj edukacije
Glavni cilj predavanja bio je podizanje svijesti o obiteljskom nasilju, prepoznavanje znakova nasilja te pružanje smjernica zdravstvenim djelatnicima kako postupati u ovakvim situacijama. Kako je istaknuo predsjednik Odbora za ljudska prava i zaštitu zdravlja, Lovre Bulj, projekt “Sigurna Kuća” pokrenut je u suradnji sa Skloništem za žene i djecu koje djeluje pod Caritasom Splitsko-makarske nadbiskupije.
Nasilje u brojkama
Na predavanju su izneseni zabrinjavajući podaci – Hrvatska je treća u Europskoj uniji po broju femicida. U posljednjih 20 godina ubijeno je 400 žena, a broj žrtava raste svake godine. U velikom postotku slučajeva, počinitelji su članovi obitelji – supružnici, partneri ili bivši partneri. Nasilje nad ženama i djecom nije samo fizičko, već se manifestira i kroz verbalno, psihološko, te ekonomsko zlostavljanje.
Sigurna utočišta za žrtve
Voditeljice sigurnih kuća istaknule su kako rad na terenu nikad nije jednostavan. Djelatnici skloništa često rade u teškim uvjetima, pružajući podršku i sigurno mjesto za žene i djecu kojima je to prijeko potrebno. Korisnici skloništa imaju pravo na boravak do godinu dana, tijekom kojeg im se pruža psihološka i ekonomska pomoć kako bi ponovno stali na noge.
Važnost edukacije
Ovo predavanje od velike je važnosti za zdravstvene djelatnike, budući da su oni često među prvima koji dolaze u kontakt sa žrtvama nasilja. Kroz edukaciju su naučili kako prepoznati znakove nasilja i kako postupiti u takvim situacijama, pružajući podršku i potrebnu zaštitu žrtvama.
Svaka podignuta svijest i naučena lekcija korak su prema stvaranju sigurnijeg društva u kojem će se žrtve osjećati zaštićenima, a nasilnici suočiti s posljedicama svojih djela. Projekt “Sigurna Kuća” još je jednom pokazao da znanje i empatija mogu biti ključni alati u borbi protiv nasilja.
Galerija: